27 СЕНТЯБРЯ ВОЗЖВИЖЕНИЕ ЧЕСТНОГО И ЖИВОТВОРЯЩЕГО КРЕСТА ГОСПОДНЯ

Тропарь, глас 1:

Спаси‌, Го‌споди, лю‌ди Твоя‌/ и благослови‌ достоя‌ние Твое‌,/ побе‌ды на сопроти‌вныя да‌руя// и Твое‌ сохраня‌я Кресто‌м Твои‌м жи‌тельство.

Кондак, глас 4:

Вознесы‌йся на Крест во‌лею,/ тезоимени‌тому Твоему‌ но‌вому жи‌тельству,/ щедро‌ты Твоя‌ да‌руй, Христе‌ Бо‌же,/ возвесели‌ нас си‌лою Твое‌ю,/ побе‌ды дая‌ нам на сопоста‌ты,/ посо‌бие иму‌щим Твое‌ ору‌жие ми‌ра,// непобеди‌мую побе‌ду.

Величание:

Велича‌ем Тя,/ Живода‌вче Христе‌,/ и чтим Крест Твой святы‌й,/ и‌мже нас спа‌сл еси‌// от рабо‌ты вра‌жия.

Накануне праздника в нашем храме было совершено праздничное всенощное бдение. Во время Великого славословия Честной Крест был изнесен из алтаря на середину храма для поклонения молящихся. В сам день праздника было совершено две Божественные Литургии.